WHAT'S HOT?

'Avatar' and 'Lost' Lead the 36th Annual Saturn Noms

February 19, 2010 09:55:00 GMT

The James Cameron-directed sci-fi film grabs ten nominations, while the ABC series receives eight nods.


'Avatar' and 'Lost' Lead the 36th Annual Saturn Noms
See larger image

The Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films has announced the nominations for the 36th Annual Saturn Awards, revealing the domination of "Avatar" and "Lost". The big budget sci-fi movie has a chance to have its glorious moment in the event as it earns ten nominations while the hit ABC series grabs the most nods in TV categories with eight.

Beside "Avatar", those which receive multiple nominations in feature film categories are "Sherlock Holmes" with eight, as well as "Inglourious Basterds" and "Watchmen" which are tied with seven each. "Lost", in the meantime, is followed close by "Dexter", "Breaking Bad" and "True Blood" with five nods each.

The winners of the 36th Annual Saturn Awards will be announced at a ceremony held on June 24 in Burbank, California. Beside honoring movie and TV, the awards show will also recognize excellence in home entertainment (DVD) and stage presentation.

The Nominations List of the 36th Annual Saturn Awards:

Movie

Best Science Fiction Film:
"The Book of Eli" (Warner Bros)
"Knowing" (Summit Entertainment)
"Moon" (Sony Pictures Classics)
"Star Trek" (Paramount)
"Transformers: Revenge of the Fallen" (Paramount)
"X-Men Origins: Wolverine" (20th Century Fox)

Best Fantasy Film:
"Avatar" (20th Century Fox)
"Harry Potter and the Half-Blood Prince" (Warner Bros)
"The Lovely Bones" (Paramount)
"The Time Traveler's Wife" (Warner Bros.)
"Watchmen" (Warner Bros.)
"Where the Wild Things Are" (Warner Bros.)

Best Horror Film:
"The Box" (Warner Bros.)
"Drag Me to Hell" (Universal)
"Frozen" (Anchor Bay Films)
"The Last House on the Left" (Rogue / Universal)
"The Twilight Saga's New Moon" (Summit Entertainment)
"Zombieland" (Sony)

Best Action/Adventure/Thriller Film:
"2012 (2009)" (Sony)
"Brothers" (Lionsgate)
"The Hurt Locker" (Summit Entertainment)
"Inglourious Basterds" (The Weinstein Co.)
"Law Abiding Citizen" (Overture)
"The Messenger" (Oscilloscope Pictures)
"Sherlock Holmes" (Warner Bros.)

Best Actor:
Robert Downey Jr. - "Sherlock Holmes" (Warner Bros.)
Tobey Maguire - "Brothers" (Lionsgate)
Viggo Mortensen - "The Road" (The Weinstein Co.)
Sam Rockwell - "Moon" (Sony Pictures Classics
Denzel Washington - "The Book of Eli" (Warner Bros.)
Sam Worthington - "Avatar" (20th Century Fox)

Best Actress:
Catherine Keener - "Where the Wild Things Are" (Warner Bros.)
Melanie Laurent - "Inglourious Basterds" (The Weinstein Co.)
Alison Lohman - "Drag Me to Hell" (Universal)
Natalie Portman - "Brothers" (Lionsgate)
Zoe Saldana - "Avatar" (20th Century Fox)
Charlize Theron - "The Burning Plain" (Magnolia)

Best Supporting Actor:
Woody Harrelson - "Zombieland" (Sony)
Stephen Lang - "Avatar" (20th Century Fox)
Frank Langella - "The Box" (Warner Bros.)
Jude Law - "Sherlock Holmes" (Warner Bros.)
Stanley Tucci - "The Lovely Bones" (Paramount)
Christoph Waltz - "Inglourious Basterds" (The Weinstein Co.)

Best Supporting Actress:
Malin Akerman - "Watchmen" (Warner Bros.)
Diane Kruger - "Inglourious Basterds" (The Weinstein Co.)
Rachel McAdams - "Sherlock Holmes" (Warner Bros.)
Lorna Raver - "Drag Me to Hell" (Universal)
Susan Sarandon - "The Lovely Bones" (Paramount)
Sigourney Weaver - "Avatar" (20th Century Fox)

Best Performance by a Younger Actor:
Taylor Lautner - "The Twilight Saga's New Moon" (Summit Entertainment)
Bailee Madison - "Brothers" (Lionsgate)
Brooklynn Proulx - "The Time Traveler's Wife" (Warner Bros.)
Max Records - "Where the Wild Things Are" (Warner Bros.)
Saoirse Ronan - "The Lovely Bones" (Paramount)
Kodi Smit-McPhee - "The Road" (The Weinstein Co.)

Best Director:
J.J. Abrams - "Star Trek" (Paramount)
Kathryn Bigelow - "The Hurt Locker" (Summit Entertainment)
Neill Blomkamp - "District 9" (Sony)
James Cameron - "Avatar" (20th Century Fox)
Guy Ritchie - "Sherlock Holmes" (Warner Bros.)
Zack Snyder - "Watchmen" (Warner Bros.)
Quentin Tarantino - "Inglourious Basterds" (The Weinstein Co.)

Best Writing:
Neill Blomkamp, Terri Tatchell - "District 9" (Sony)
James Cameron - "Avatar" (20th Century Fox)
Spike Jonze, Dave Eggers - "Where the Wild Things Are" (Warner Bros.)
Alex Kurtzman, Roberto Orci - "Star Trek" (Paramount)
Quentin Tarantino - "Inglourious Basterds" (The Weinstein Co.)
Alex Tse, David Hayter - "Watchmen" (Warner Bros.)

Best Music:
Brian Eno - "The Lovely Bones" (Paramount)
Michael Giacchino - "Up" (Walt Disney/Pixar)
James Horner - "Avatar" (20th Century Fox)
Taro Iwashiro - "Red Cliff" (Magnolia)
Christopher Young - "Drag Me To Hell" (Universal)
Hans Zimmer - "Sherlock Holmes" (Warner Bros.)

Best Costume:
Colleen Atwood - "Nine" (The Weinstein Co.)
Jenny Beavan - "Sherlock Holmes" (Warner Bros.)
Anna Sheppard - "Inglourious Basterds" (The Weinstein Co.)
Jany Temime - "Harry Potter and the Half-Blood Prince" (Warner Bros.)
Michael Wilkinson - "Watchmen" (Warner Bros.)
Tim Yip - "Red Cliff" (Magnolia)

Best Make-Up:
Barney Burman, Minday Hall, Joel Harlow - "Star Trek" (Paramount)
Joe Dunckley, Sarah Rubano, Frances Richardson - "District 9" (Sony)
Sarah Monzani - "The Imaginarium of Doctor Parnassus" (Sony Pictures Classics)
Gregory Nicotero, Howard Berger - "The Book of Eli" (Warner Bros.)
Gregory Nicotero, Howard Berger - "Drag Me to Hell" (Universal)
Mike Smithson, John Rosengrant - "Terminator Salvation" (Warner Bros.)

Best Production Design:
Rick Carter, Robert Stromberg - "Avatar" (20th Century Fox)
Scott Chambliss - "Star Trek" (Paramount)
Stuart Craig - "Harry Potter and the Half-Blood Prince" (Warner Bros.)
Sarah Greenwood - "Sherlock Holmes" (Warner Bros.)
Philip Ivey - "District 9" (Sony)
Alex McDowell - "Watchmen" (Warner Bros.)

Best Special Effects:
Tim Burke, John Richardson, Nicholas Aithadi, Tim Alexander - "Harry Potter and the Half-Blood Prince" (Warner Bros.)
John DesJardin, Peter G. Travers, Joel Whist, Jessica Norman - "Watchmen" (Warner Bros.)
Volker Engel, Marc Weingert, Mike Vezina - "2012 (2009)" (Sony)
Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton - "Star Trek" (Paramount)
Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken - "District 9" (Sony)
Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones - "Avatar" (20th Century Fox)


Best International Film:
"District 9" (Sony)
"The Imaginarium of Doctor Parnassus" (Sony Pictures Classics)
"Lorna's Silence" (Sony Pictures Classics)
"Red Cliff" (Magnolia)
"Taken" (20th Century Fox)
"Thirst" (Focus Features)

Best Animated Film:
"A Christmas Carol" (Walt Disney Studios)
"The Fantastic Mr. Fox" (20th Century Fox)
"Ice Age: Dawn of the Dinosaurs" (20th Century Fox)
"Monsters Vs. Aliens" (Paramount/DreamWorks)
"The Princess and the Frog" (Walt Disney Studios)
"Up" (Walt Disney Studios/Pixar)

Television

Best Network Series:
"Chuck" (NBC)
"Fringe" (Fox)
"Ghost Whisperer" (CBS)
"Heroes" (NBC)
"Lost" (ABC)
"The Vampire Diaries" (CW)

Best Syndicated/Cable Television Series:
"Breaking Bad" (AMC)
"Battlestar Galactica" (SyFy)
"The Closer" (TNT)
"Dexter" (Showtime)
"Leverage" (TNT)
"True Blood" (HBO)

Best Television Presentation:
"Doctor Who: The End of Time" (BBC America)
"Alice" (SyFy)
"The Prisoner" (AMC)
"Torchwood: Children of Earth" (BBC America)
"The Tudors" (Showtime)
"V" (ABC)


Best Actor in Television:
Josh Holloway - "Lost" (ABC)
Bryan Cranston - "Breaking Bad" (AMC)
Matthew Fox - "Lost" (ABC)
Michael C. Hall - "Dexter" (Showtime)
Zachary Levi - "Chuck" (NBC)
Stephen Moyer - "True Blood" (HBO)
David Tennant - "Doctor Who: The End of Time" (BBC America)

Best Actress on Television:
Anna Gunn - "Breaking Bad" (AMC)
Jennifer Love Hewitt - "Ghost Whisperer" (CBS)
Evangeline Lilly - "Lost" (ABC)
Anna Paquin - "True Blood" (HBO)
Kyra Sedgwick - "The Closer" (TNT)
Anna Torv - "Fringe" (Fox)

Best Supporting Actor on Television:
Jeremy Davies - "Lost" (ABC)
Michael Emerson - "Lost" (ABC)
Aldis Hodge - "Leverage" (TNT)
Aaron Paul - "Breaking Bad" (AMC)
John Noble - "Fringe" (Fox)
Alexander Skarsgard - "True Blood" (HBO)

Best Supporting Actress in Television:
Morena Baccarin - "V" (ABC)
Gina Bellman - "Leverage" (TNT)
Julie Benz - "Dexter" (Showtime)
Jennifer Carpenter - "Dexter" (Showtime)
Elizabeth Mitchell - "Lost" (ABC)
Hayden Panettiere - "Heroes" (NBC)

Best Guest Starring Role in Television:
Bernard Cribbins - "Doctor Who: The End of Time" (BBC America)
Raymond Cruz - "Breaking Bad" (AMC)
Michelle Forbes - "True Blood" (HBO)
John Lithgow - "Dexter" (Showtime)
Leonard Nimoy - "Fringe" (ABC)
Mark Pellegrino - "Lost" (ABC)

© AceShowbiz.com




Post Your Comments

posted by jonn3 on Jan 03, 2011
comment4,
posted by jonn1 on Jan 03, 2011
comment3,
posted by jonn1 on Jan 03, 2011
comment6,
posted by jonn2 on Jan 03, 2011
comment6,
posted by jonn3 on Jan 03, 2011
comment2,
posted by seubnubed on Dec 27, 2010
base1.txt;42;42
posted by jonn3 on Dec 25, 2010
comment5,

Screen Name
Please Enter   
Comment
 
 
RSS
FB
Twitter